Na začátek s pevnou stravou se spousta maminek těší. I já se hodně těšila a až později zjistila, jak vlastně super bylo jen kojit a neřešit co bude dítě celý den jíst. :) I proto vám hned na začátek poradím - nespěchejte! A pokud se rozhodnete vydat cestou BLW přístupu, níže najdete pár věcí, které je dobré si ještě před začátkem ohlídat.
Metoda BLW je více o dítěti než o rodiči. Proto existuje několik věcí, které by dítě mělo zvládat než začnete s pevnou stravou. Občas jako rodiče spěcháme a začínáme nabízet jídlo s úderem 6. měsíce (ne-li s úderem 4. měsíce). Je ale důležité sledovat miminko a začít s jídlem ve chvíli kdy vidíme, že je připravené. Jen tehdy může být čas jídla bezpečný. Těch věcí je minimálně pět a zvládnout jednu nestačí.
- Dítě je věkově někde kolem 6. měsíce. Dříve nic víc než mléko nepotřebuje. Pokud je mimi narozené předčasně, počítá se věk korigovaný. Před 6. měsícem se pevná strava nedoporučuje zejména vzhledem k bezpečnosti a to hlavně v případě, že chcete nechat miminko se krmit samo. Pokud chcete řešit tzv. imunologické okno, nedělejte to, je to zbytečné a dnes už vědecky vyvrácené. Alergeny zařadíte po ukončeném 6. měsíci stejně dobře, ne-li lépe.
- Mělo by zvládnout sedět bez opory. To je důležité hlavně pro správné polykání a snížení rizika dušení. Pokud posadíte mimi na podlahu a ono ve vteřině spadne, ještě není připravené. Pokud v sedu vydrží alespoň 10 sekund, může být posazeno do židličky. Pokud se v ní moc hýbe a není stabilní, můžete mu kolem boků dát srolovaný ručník pro extra podporu. Nejde o to, že se musí miminko umět do sedu dostat samotné, ale o to aby jeho tělo bylo dostatečně stabilní, když se posadí. Ano, pasivní posazování se nedoporučuje, ale už i naši fyzioterapeuti tvrdí, že pokud dítě už leze po 4, může být posazeno na čas jídla do židličky. Poté sed kompenzujeme polohou na bříšku.
- Mělo by velice dobře držet hlavičku. Držení hlavy je důležité hlavně pro techniku polykání a jako prevence proti dušení. Nechceme ani nekontrolované pohyby do stran, při těchto pohybech není bezpečné mít v puse jídlo, lehce by mohlo zaskočit.
- Nemělo by vše co dá do pusy reflexivně vyplivnout. Tenhle reflex mají miminka automatický. Pokud ještě přetrvává a vše co mu dáte do pusy jde hned ven, ještě není správný čas. Samozřejmě nějaké množství na začátku stejně vyplivne, sledujte ale kolik toho ve skutečnosti zůstává v pusince. K tomu se váže i dovednost koordinace ruka - pusa. Miminko musí být schopné jídlo dopravit do pusinky. To můžete trénovat na různých hračkách, specificky kousátkách. Miminka často mají tenhle impulz automatický při poznávání světa.
- Naopak by ale mělo vyjádřit zájem o jídlo. Pokud vás miminko sleduje, chce co máte na talíři, natahuje se pro talíř a sousto, je čas mu jídlo nabídnout. Ovšem jen za situace, že mimino splňuje i ostatní podmínky výše - hlavně tedy věk přes 6 měsíců.
Ikdyž už se nemůžete dočkat, až vaše radost začne jíst s vámi a bude papat něco jiného než mléko, zkuste opravdu vydržet dokud miminko nebude zvládat všechny známky připravenosti. V tu chvíli si můžete být jistí, že je bezpečné miminku nabídnout pevnou stravu. Do té doby se nemusíte bát, pokud vaše miminko prospívá, vydrží na mléku klidně i déle než si myslíme.